5 Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka – podsumowanie

5 Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka - podsumowanie

Za nami piąta jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka. Przez dwa dni na estradzie Kasyna Urzędniczego występowali młodzi artyści, którzy dopiero zaczynają przygodę za śpiewem. Mogliśmy obserwować ich występy konkursowe, które oceniało profesjonalne jury. Podczas Gali Finałowej wystąpili laureaci konkursu wokalnego oraz Szymon Wydra & Carpe Diem.

W piątek (24 września) przez cały dzień trwały konkursowe przesłuchania wokalne, w których wzięło udział 45 wokalistek i wokalistów z całej Polski. Podczas przesłuchań uczestnicy prezentowali polskie utwory muzyczne pochodzące z okresu, kiedy płyta winylowa była najbardziej popularnym nośnikiem dźwięku, a w Pionkach działała tłocznia płyt gramofonowych. Dziś jedna z największych tłoczni płyt gramofonowych jest tylko wspomnieniem, ale muzyka wytłoczona na winylach nadal żywa i bliska sercu wielu pokoleniom. Ich występy oglądała zgromadzona na sali widownia oraz jury: Szymon Wydra – założyciel i wokalista Carpe Diem, Olga Nawara – nauczyciel, pedagog, trener wokalny i dyplomowana wokalistka oraz Janusz Głowacki – instruktor Akademii Muzyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. Jury oceniało: dobór repertuaru, walory głosowe, muzykalność, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Spośród 45 talentów musieli wybrać tych, którzy zostaną nagrodzeni.

W sobotę (25 września) laureaci 5 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka mogli zaprezentować się przed szerszą publicznością. To właśnie ze sceny Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach podczas Uroczystej Gali odczytane zostały nazwiska zdobywców pierwszych miejsc oraz nagrody Grand Prix Festiwalu, którzy zaśpiewali podczas Gali.

KATEGORIA I ( wiek 10 – 12 lat)

• I miejsce – Emilia Oklek (Cygany) – „Śpiewam i gram”, Sł. A. Kreczmar, J. Konrad
  • II miejsce – Emilia Szcześniak (Łuków) – „Nie wierz mi nie ufaj mi”, A. Bianusz, A. Kopff
  • III miejsce – Nina Romaszewska (Lublin) – „Kołysanka dla okruszka”, Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski
  • Wyróżnienie – Julia Budzisz (Rajec Szlachecki) – „Autostop”, Sł. B. Choiński , J. Gałkowski, Muz. M. Święcicki

KATEGORIA II (13 – 15 lat)

• I miejsce – Natalia Kosmowska (Puławy) – „Co mi Panie Dasz”, Sł. Beata Kozidrak, Muz. Jarosław Kozidrak
  • II miejsce – Alicja Kobyłka (Przysucha) – „Jesteś lekiem na całe zło”, sł. B. Olewicz, Muz. M. Stefankiewicz
  • III miejsce – Emil Trela (Nowa Dęba) – „Lubię wracać tam gdzie byłem”, Sł. W. Młynarski, Muz. Z. Wodecki

KATEGORIA III (16 – 18 lat)

• I miejsce – Iga Pyśkiewicz (Puławy) – „Wariatka tańczy”, Sł. A. Osiecka, Muz. S. Krajewski
  • II miejsce – Klaudia Warda (Radom) – „Poranne łzy”, Sł. W. Młynarski, Muz. Z. Jaremko
  • III miejsce – Julia Pszczoła (Żyrzyn) – „Zielono mi”, Sł. A. Osiecka, Muz. J.”Ptaszyn” Wróblewski

KATEGORIA IV (osoby powyżej 18 roku życia)

• I miejsce – Magdalena Figura (Radom) – „Poranne Łzy”, Sł. W. Młynarski, Muz. Z. Jaremko
  • II miejsce – Anna Kowalczyk (Radom) – „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, A. Bianusz, A. Kopff
  • III miejsce – Wiktoria Guzy (Radom) – „Myśmy byli sobie pisani”, Sł. Zbigniew Książek, Muz. Jerzy Dobrzyński

Główną nagrodę Grand Prix otrzymała Kinga Wołoszyn z miejscowości Józefin, która zaprezentowała utwór „Płynie w nas gorąca krew” sł. B. Kozidrak, muz. Jarosław Kozidrak.

W trakcie trwania gali finałowej nagrodzeni odebrali nagrody, statuetki i dyplomy wręczane przez Burmistrza Miasta Pionki Roberta Kowalczyka oraz Wiceburmistrz Kamilę Kaczorowską.

Gala Finałowa zakończyła się koncertem Szymona Wydry & Carpe Diem który zaczynał swoją przygodę z branżą muzyczną tak, jak uczestnicy festiwalu. Szymon Wydra jest finalistą I edycji programu „Idol”, oraz laureatem I miejsca „Szansy na sukces”. W swoim dorobku posiada  pięć albumów długogrających, z czego album „Bezczas” osiągnął status złotej, a później platynowej płyty. Zespół jest zdobywcą najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego m.in.: Eska Music Awards 2006, Super Jedynka Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2006, Mikrofon Popcornu (Wokalista Roku 2005) czy Sopot Top trendy 2007.

Organizatorem 5 Ogólnopolskiego festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka był Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Patroni honorowi festiwalu: Andrzej Piaseczny i Burmistrz Miasta Pionki.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

5 Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka - podsumowanie