Izba Regionalna „Czarna Płyta”

W Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach funkcjonuje Izba Regionalna „Czarna Płyta”, która została utworzona w dawnym Centrum Aktywności Lokalnej. W Izbie zgromadzono pamiątki z czasów, kiedy w Pionkach istniała największa tłocznia płyt gramofonowych w naszym kraju. Przez ponad trzy dekady (w latach 1957-1991) produkowała płyty gramofonowe dla odbiorców muzycznych w całej Polsce.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Oglądając zgromadzone eksponaty możemy cofnąć się do czasów, kiedy charakterystyczne logo tłoczni płyt gramofonowych „Pronit” oraz stylizowany słowik były rozpoznawalne w całym kraju i kojarzone z Pionkami.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

W Izbie Czarnej Płyty można zobaczyć min. kolekcję: starych płyt (winylowych oraz szelakowych), metalowych pozytywów oraz negatywów płyt, pocztówek dźwiękowych i gramofonów.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach prowadzi społeczną zbiórkę pod hasłem „Rozkręćmy razem czarną płytę”. W ramach akcji prowadzonej przez MOK ekspozycja wzbogaca się o kolejne eksponaty, które do tego czasu stały zapomniane na strychach i w piwnicach.

Uroczyste otwarcie Izby nastąpiło 16 kwietnia 2016 r., podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka. Honorowy patronat nad festiwalem objął Andrzej Piaseczny, a gościem specjalnym był Tomasz Szwed – artysta pochodzący z Pionek.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Podczas II edycji festiwalu na naszej scenie wystąpił legendarny zespół „Trubadurzy”.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka ma na celu promocję talentów wokalnych i popularyzację muzyki rozrywkowej zapisanej na płycie winylowej produkowanej m.in. w Zakładach Chemicznych „Pronit” w latach świetności nośnika – między 1957 a 1990 rokiem.

Formuła konkursu wokalnego to otwarte przesłuchania konkursowe prowadzone podczas pierwszego dnia festiwalu. Dzień drugi to uroczysta gala, podczas której następuje wręczenie nagród. Można wysłuchać koncertu laureatów oraz zaproszonych artystów.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Dzięki utworzeniu Izby Czarnej Płyty udało się ocalić od zapomnienia nie tylko przedmioty, ale również pamięć o barwnej historii Pionek.

Izba Regionalna „Czarna Płyta”

Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury. Izbę Czarnej Płyty można zwiedzać codziennie w (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, w soboty i niedziele podczas wydarzeń organizowanych w MOK-u). W przypadku grup zorganizowanych prosimy o rezerwację terminu pod nr tel. 48 612 51 25, 603 943 388

Najnowsze