„XXIV Sobótki Janki Wianki” za Nami

W sobotnie popołudnie 18 czerwca nad Stawem Górnym odbyły się tegoroczne „XXIV Sobótki, Janki, Wianki”.

"XXIV Sobótki Janki Wianki" za Nami

Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00 pokazem młodych tancerek z sekcji tanecznej hip hop MOK. Wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia zaproszono do konkursów. Jednym z nim był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wianek Sobótkowy ze świeżych ziół i kwiatów. Kolejnym tradycyjnym konkursem było szukanie „Kwiatu paproci”, który jest magicznym rośliną i zakwita w noc przesilenia letniego. Legenda głosi, że Ci którzy go znajdą będą mieli zapewnione bogactwo i dostatek. Na scenie jako pierwszy zaprezentował się zespół Oreada, tworzący muzykę, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Grupa prezentuje FolkOFF. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Zespół powstał w 2016 roku i zagrał ponad 90 koncertów. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, zwycięzca SOUNDEDIT SPOTLIGHT 2019, Konkursu „PIOSENKARNIA” 2017 czy Festiwalu „YAPA” 2017, a także zdobywca wyróżnienia Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

"XXIV Sobótki Janki Wianki" za Nami

Tuż po koncercie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonali Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk oraz kierownik Wydziału Gospodarowania Mieniem Gminy w Urzędzie Miasta Pionki Leszek Rejmer. Aby tradycji stało się zadość rozpalone zostało sobótkowe ognisko. Chwilę później rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wianek oraz na szukanie kwiatu paproci, a nagrody wręczyli dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach Agata Chmielewska oraz kierownik Urzędu Miasta Pionki Leszek Rejmer. Tradycyjnie pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury puścili na wodę świętojański wianek. Nie zabrakło również śmiałków, którzy mogli spróbować swoich sił podczas skoków przez sobótkowe ognisko.

"XXIV Sobótki Janki Wianki" za Nami

Kolejną atrakcją był koncert zespołu „Przystanek Mrówkowiec”. Zespół powstał w Tarnowie, w styczniu 1998 r. Grupę tworzy piątka doświadczonych muzyków, posiadających w dorobku wiele występów przed rozmaitą publicznością. Wokalistka – Magda – fascynuje niezwykłym brzmieniem głosu i oryginalną urodą, uczestniczka programu „Droga do Gwiazd”. Na jednej scenie znalazła się m.in. z Ewą Bem, Markiem Piekarczykiem, Małgorzatą Ostrowską, Sebastianem Riedlem, Wojtkiem Klichem, a także Piotrem Nalepą.
Wszechstronność grupy tworzy wyjątkowy nastrój i klimat dobrej zabawy. Wykonują największe przeboje takich artystów jak: Deep Purple, Genesis, Tina Turner, A-ha, Bon Jovi, The Beatles, Queen, Lombard, Perfect, Banda i Wanda, a ich wersje przepełnione są niezwykłą energią i doskonałym brzmieniem.

"XXIV Sobótki Janki Wianki" za Nami

Na zakończenie Nocy Świętojańskiej odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu – Inferis Teatr Ognia.

"XXIV Sobótki Janki Wianki" za Nami

Wydarzenie  zorganizowane zostało przez Urząd Miasta Pionki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach  Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Radomski, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Ochotniczą Straż Pożarną w Pionkach

Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Powiatu Radomskiego.