XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Pokaz ognia, koncerty zespołów, puszczanie wianków sobótkowych, a także rozpalenie ogniska sobótkowego – to tylko niektóre atrakcje, jakie odbyły się w ramach tegorocznej edycji Sobótek, Janek, Wianek. Impreza tradycyjnie odbyła się nad Stawem Górnym w Pionkach.

W sobotnie popołudnie 24 czerwca odbyły się tegorocznej „XXV Sobótki, Janki, Wianki” organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Impreza rozpoczęła się o godz. 17:00 koncertem zespołu „The Acords”, który wykonał największe przeboje z repertuaru polskich i zagranicznych gwiazd muzyki. Wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia zaproszono do konkursów. Jednym z nim był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wianek Sobótkowy ze świeżych ziół i kwiatów.

XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Tuż po koncercie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonali Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk, Wiceburmistrz Miasta Pionki Kamila Kaczorowska oraz Radny Powiatu Radomskiego Marek Janeczek.  Aby tradycji stało się zadość rozpalone zostało sobótkowe ognisko. Chwilę później rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wianek, a nagrody wręczyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach Agata Chmielewska. Tradycyjnie pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury puścili na wodę świętojański wianek. Nie zabrakło również śmiałków, którzy mogli spróbować swoich sił podczas skoków przez sobótkowe ognisko.

XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Kolejną atrakcją był koncert zespołu JACKI, który grał zarówno znane polskie hity (wykonywane przez wokalistę grupy związanego 8 lat z zespołem Dżem), jak i światowe standardy muzyki rockowej, bluesowej i rhythm’n’bluesowej. Ponadto formacja wykonała kompozycje własne oraz kilka wielkich polskich przebojów, w odmiennej, często zaskakującej aranżacji.

XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Na scenie wystąpił także zespół „Żmij” wykonujący rockowe interpretacje muzyki ludowej oraz własne utwory inspirowane klimatem słowiańskim. Zespół nie przypadkiem zaczerpnął nazwę ze świata słowiańskich baśni i mitów. Grupę tworzą pasjonaci dawnych wierzeń i rodzimej mitologii, którzy postanowili przemieszać ludowe teksty i melodie z autorskimi. Pełne są one zarówno upiorów, mar i mrożących krew w żyłach obrazów, ale także historii pięknych i wzruszających.

XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Na zakończenie Nocy Świętojańskiej odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu – Teatru Ognia Tesserakt.

XXV Sobótki, Janki, Wianki za nami!

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.