XXVI Sobótki, Janki, Wianki – Noc Świętojańska Pełna Tradycji i Magii

W sobotnie popołudnie 29 czerwca nad Stawem Górnym w Pionkach odbyły się tegoroczne „XXVI Sobótki, Janki, Wianki” zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.

Nazwa tego wydarzenia nie jest przypadkowa. Sobótki, bo tak popularnie nazywana jest Noc Świętojańska, Janki, bo obchody Wigilii Świętego Jana, a Wianki, bo w tą magiczną noc puszcza się je na wodę.

Impreza rozpoczęła się o godz. 17:30 koncertem zespołu „To znowu My”, który wykonał największe przeboje z repertuaru polskich i zagranicznych gwiazd muzyki. Wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia zaproszono do konkursów. Jednym z nich był oczywiście konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy ze świeżych ziół i kwiatów. Tradycyjnie odbył się również konkurs na szukanie kwiatu paproci, w którym wzięły udział trzy zespoły składające się z trzech osób.

Tuż po koncercie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, którego dokonali: Burmistrz Miasta Pionki Łukasz Miśkiewicz oraz Wiceburmistrz Miasta Pionki Magdalena Hensoldt – Fyda.  Aby tradycji stało się zadość rozpalone zostało sobótkowe ognisko.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli również skosztować popisowych przysmaków oraz podziwiać zdolności artystyczne Koła Gospodyń Wiejskich z Czarnej „Nad Zagożdżonką”. Ponadto odbywała się zabawa fantowa przygotowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach, w której na każdego uczestnika czekała atrakcyjna nagroda.

Kolejną atrakcją był koncert zespołu „Żywiołak”. Zespół zaprezentował utwory funkcjonujące w folklorze dawnych pieśni świątecznych, podejmując się trudnego zadania, próby rekonstrukcji istniejących już tylko szczątkowo dawnych mitów słowiańskich. Podczas koncertu członkowie zespołu wyjaśnili uczestnikom wydarzenia znaczenie wierzeń związanych z obchodami Nocy Świętojańskiej.

 

Chwilę później rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wianek oraz na szukanie kwiatu paproci, a nagrody wręczyli Burmistrz Łukasz Miśkiewicz oraz Wiceburmistrz Magdalena Hensoldt – Fyda.  Tradycją wydarzenia jest puszczanie wianków na wodę, jak co roku pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowali oraz puścili na wodę świętojański wianek. Nie zabrakło również śmiałków, którzy mogli spróbować swoich sił w skokach przez sobótkowe ognisko.

Na scenie wystąpił także zespół „5 Amigos”, który złożony jest z pięciu zaprzyjaźnionych ze sobą muzyków. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwory z gatunku rok, blues oraz pop, Muzycy zadbali o to, aby ich występ miał moc i dynamikę. Zagrali znane i lubiane kawałki muzyczne, tym samym porywając wszystkich do wspólnego śpiewania.

Wydarzenie  zorganizowane zostało przez Urząd Miasta Pionki, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Radomski, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pionkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Ochotniczą Straż Pożarną w Pionkach.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Zdjęcia

Najnowsze