XXIII Dzień Ziemi za nami

W sobotę, 23 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbył się XXIII Dzień Ziemi. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych.

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się spektaklem ekologicznym „Przygody Jasia Ananasa” w wykonaniu Teatru „Małgo”. Na koniec w ramach spektaklu odbył się również konkurs dla najmłodszych, podczas którego dzieci musiały odgadywać zwierzęta po wydawanym przez nich odgłosie.

XXIII Dzień Ziemi za nami

Podczas XXIII Dnia Ziemi poznaliśmy laureatów konkursu „ECO- kreacja”. Celem konkursu było: kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego, propagowanie działań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, popularyzowanie dobrych nawyków dbałości o czystość w swoim mieście i najbliższym otoczeniu, zwiększenia wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów, uświadomienie jak bardzo istotny jest problem segregacji odpadów oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.

Jury oceniając prace konkursowe wzięło pod uwagę bogactwo wykorzystania surowców wtórnych, pomysłowość oraz estetykę pracy.

Jury w składzie:

• Aleksandra Kołacz – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
  • Justyna Gniaździńska – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach
  • Marta Maciejczyk – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach

przyznało nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom w następujących kategoriach wiekowych:

I kategoria wiekowa 7 – 9 lat

• I miejsce – Dominik Solecki
  • II miejsce – Michał Grzęda
  • III miejsce – Filip Banaszek

II kategoria wiekowa 10 – 12 lat

• I miejsce – Agata Grzęda
  • II miejsce – Aleksandra Gwiazdowska
  • Wyróżnienie – Julia Wojdat

III kategoria wiekowa 13 – 14 lat

• I miejsce – Magdalena Paprocka

XXIII Dzień Ziemi za nami

Od godziny 16:00 do 18:00 można było skorzystać z uliczki ekologicznej. Jak co roku Nadleśnictwo Kozienice wręczało wszystkim zainteresowanym darmowe sadzonki drzew. Każdy po otrzymaniu sadzonki mógł dowiedzieć się jak opiekować się drzewkami. Do konkursów i warsztatów ekologicznych dzieci i młodzież zaprosił Kozienicki Park Krajobrazowy. Natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprosił dzieci na warsztaty plastyczne o tematyce ekologicznej. Odbyła się również akcja „Wiosenne wietrzenie szafy”, czyli wiosenna wymiana ubrań. Akcja polegała na oddaniu nie potrzebnych już ubrań, w zamian można było wybrać coś dla siebie ze zgromadzonych rzeczy. Celem akcji było ograniczenie kupowania nowych ubrań. „Oddajemy/adoptujemy rośliny” była to kolejna akcja z okazji Dnia Ziemi polegająca na oddaniu rośliny, zarówno doniczkowej, jak i tych do posadzenia na zewnątrz. Zastawiając roślinę można było adoptować inną zostawioną na miejscu.

Jak co roku Kawiarnia „CieKawa” zapraszała przez całą imprezę na pyszne i zdrowe dania wegetariańskie.

XXIII Dzień Ziemi za nami

O godzinie 18:00 odbył się koncert radomskiego zespołu „Alicetea”. Zespół tworzony przez siedmiu muzyków, prezentujących energetyczną i stylistyczną fuzję dźwięków – od rocka, reggae, przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem. Ma na koncie zagranych kilkaset koncertów zarówno w kraju i za granicą, w tym na największych scenach takich jak Przystanek Woodstock. W 2008 wydał swoją pierwszą płytę pt. „Muzyka Moja Broń”, w 2013 r. album „Wyspy Planety Układy”. 19 grudnia 2018 r. zespół wydał trzeci oficjalny album zatytułowany Idylla, z którego utwory możemy usłyszeć w rozgłośniach radiowych w całym kraju.  Zespół tworzą: Daniel Adamczyk – wokal, Piotr Nieciecki – klawisze, gitara, Łukasz Treter – bas, Marcin Niewczas – gitara, Dariusz Kucharski – perkusja, Grzegorz Olewiński –puzon, Damian Czarnecki – trąbka.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach

Współorganizatorzy: Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice.