XXII Dzień Ziemi za nami

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach  już po raz XXII zorganizował obchody Dnia Ziemi.

22 kwietnia przed budynkiem na ul. Radomskiej rozdawane były darmowe sadzonki drzewek i nasiona. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Sadzonki i nasiona odbierali również nauczyciele ze szkół i przedszkoli, którzy wraz z dziećmi z okazji Dnia Ziemi sadzili rośliny na swoim terenie i zakładali ziołowe ogródki. Dzięki Nadleśnictwu Kozienice w naszym krajobrazie zostały posadzone drzewa - 200 jodeł. Ze środków Powiatu Radomskiego zostały zakupione i rozdane m. in.  nasiona ziół i przypraw (szałwia, bazylia, oregano, majeranek, lubczyk, melisa). Zainteresowanie było tak duże, że w przyszłym roku na pewno też przygotujemy taką akcję.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia, wydarzenia kulturalne zostały w tym roku przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Podczas Dnia Ziemi dla najmłodszych ekologów ogłoszono wyniki konkursu plastycznego  „ECO – kreacja”, na który wpłynęło wiele interesujących i bardzo oryginalnych prac zainspirowanych lasem. Dzieci uczestniczyły w warsztatach recyklingowych, gdzie można było zobaczyć jak z rzeczy, które wydają się zbędne samemu przygotować zabawkę. Najmłodsi uczestniczyli również w przedstawieniu o tematyce ekologicznej „W Krainie Wróżek”.

Niestety kapryśna pogoda nie pozwoliła na przygotowanie wirtualnego spaceru po Puszczy Kozienickiej. Będzie nagrany i wyemitowany w innym terminie. Dla widzów została przygotowana projekcja filmu o Kozienickim Parku Krajobrazowym „Zielone serce Mazowsza”.

Kolejną propozycją było spotkanie z Karoliną Zaporą.  Dietetyczka wyjaśniła czym jest Slow Food.  Wiosna to idealny czas na zmiany, również te w naszym jadłospisie. Spotkanie motywowało do przygotowywania dań z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków, pochodzących od lokalnych dostawców.

Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi wystąpił radomski zespół „No Control”, który w swoich utworach łączy rock z bluesem.

Wydarzenie  było współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach

Współorganizatorzy: Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice