KRWIODAWCO TWOJA KREW JEST BARDZO POTRZEBNA!!!
Oddaj krew – Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach – krwiobus na parkingu przed MOK przy
ul. Zakładowej 5
20 sierpnia 2024 (wtorek) godz.: 8:30 – 12:30
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
– w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
– być wyspanym
– spożyć lekki posiłek (pieczywo, chuda wędlina, ser biały)
– wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
– ograniczyć palenie papierosów
– nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony lub przyjmuje leki
– nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
– pamiętać o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).
RCKiK w Radomiu informuje, że bezwzględnie przestrzega wszelkich zaleceń dotyczących higieny i dezynfekcji oraz ochrony osobistej dla pracowników Centrum, oraz osób przychodzących.
W trakcie zbiórki będzie można oddać krew na rzecz Bruna Zamorskiego.
Bruno urodził się 24 kwietnia 2024, otrzymał 10 punktów w skali Apgar i wydawało się, że jest zdrowym chłopcem. Już chwilę po pobraniu krwi rodzice dostali informację, że syn ma niski poziom płytek krwi i natychmiast musi mieć je przetoczone – inaczej grozi mu krwotok wewnętrzny, który jest zagrożeniem życia maluszka. Brunko swoje pierwsze dwa miesiące spędził z mamą w szpitalu. Urodził się w szpitalu na Karowej w Warszawie, gdzie od razu trafił na patologię noworodka, a po 6 dniach został przetransportowany do Szpitala WUM na Żwirki i Wigury – początkowo na Oddział Wcześniaków i Chorób Rzadkich a następnie na Oddział Hematologii i Onkologii. Pierwsze tygodnie życia spędził w inkubatorze, co pozwalało oglądać stan jego skóry, w celu obserwacji symptomów skazy krwotocznej. Liczne badania, które wykluczały choroby powodujące małopłytkowość kierowały lekarzy tylko w jedną stronę, by zbadać Bruna pod kątem wspomnianej wcześniej choroby genetycznej. Po kilku tygodniach oczekiwania potwierdziło się najgorsze – Bruno jest bardzo poważnie chory, potwierdzony u niego został zespół Wiskotta-Aldricha (WAS). Choroba występuje u kilku chłopców na milion urodzeń. WAS charakteryzuje się znacznym obniżeniem odporności, małopłytkowością, egzemą, zakażeniami oraz zwiększonym ryzykiem zaburzeń autoimmunologicznych i nowotworów. Brunko prawie codzienne miał pobieraną krew, jego ciałko zaczęło odmawiać współpracy. Malutkie żyłki pękały, wenflony wypadały. Maluszek nie miał już miejsc na swoim ciałku by wbić kolejną igłę. Po kolejnych nieskutecznych próbach pobierania krwi zdecydowano się najpierw na wkłucie w szyjce, co też się nie sprawdziło, a następnie na założenie cewnika Broviac. Mały Bruno w momencie obniżenia ilości płytek jest narażony na krwawienia wewnętrzne a każda infekcja jest zagrożeniem dla jego życia. Musiał mieć założone dojście centralne, by można było szybko reagować na jego zmieniający się stan zdrowia.
CZEKAMY na CIEBIE, pracując zgodnie z harmonogramem pracy i wykazem akcji wyjazdowych dostępnych na naszej stronie internetowej (http://www.rckik.radom.pl/).