Miejskie obchody Święta Niepodległości – 11 listopada 2021

Miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w Pionkach. Liturgię odprawił proboszcz parafii ksiądz Robert Kowalski.

Miejskie obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2021

Po mszy można było usłyszeć koncert Moniki Boras, która wykonała polskie pieśni patriotyczne. Tradycyjnie, tuż po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk. Głos zabrał również poseł Rzeczypospolitej Polskiej Mirosław Maliszewski. Fakty historyczne przedstawił zgromadzonym dyrektor badań historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Marek Wierzbicki.

Miejskie obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2021

Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 gdy mieszkańcy Pionek włączyli się do akcji Niepodległa do Hymnu. Tuż po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego odczytany został apel poległych. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, symboliczne wiązanki złożyli – burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk wraz z wiceburmistrz Kamilą Kaczorowską, reprezentanci samorządów, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół.

Miejskie obchody Święta Niepodległości - 11 listopada 2021

Miejskie obchody Święta Odzyskania Niepodległości zakończyły się otwarciem parku miejskiego „Błonia” będącego kolejnym etapem realizowanego projektu Zielone Pionki. Na przybyłych czekało wiele atrakcji przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Dużym zainteresowaniem podczas wydarzenia cieszyła się zupa dyniowa, rozgrzewająca herbata oraz warsztaty plastyczne. Oprawę muzyczną zapewnił pionkowski zespół Kontrast. Organizatorami obchodów było Miasto Pionki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach