Konkurs „Moje spotkania z Puszczą“

W bieżącym roku Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych –  Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego organizuje XXXI edycję konkursu przyrodniczego „Moje spotkania z Puszczą” pod tytułem „Tajemnice starej dziupli”.

Współorganizatorami konkursu są Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz  Nadleśnictwa: Kozienice, Radom, Zwoleń.

Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych oraz średnich leżących w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego i jego okolicy. Prace konkursowe oraz protokół z przeprowadzenia eliminacji szkolnych należy składać do dnia 22 października 2021 r. w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach (ul. Radomska 1; 26 – 670 Pionki). Szczegółowe warunki uczestnictwa w konkursie przedstawione są w załączonym regulaminie oraz pod linkiem:

Stare, dziuplaste drzewa są wyjątkowo ważne dla lasu. To dom dla wielu cennych organizmów takich jak ptaki, ssaki, owady, grzyby, porosty.

Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że pozostawianie drzew dziuplastych poprawia warunki bytowania wielu gatunkom zwierząt, co pozytywnie wpływa na wzrost leśnej różnorodności biologicznej.

Dziuple zapewniają bezpieczeństwo ptakom w trakcie wysiadywania jaj, a ich młodym dają schronienie przed opadami i upałami. Drzewa dziuplaste są także kryjówkami dla nietoperzy, wiewiórek, popielic, a dla pachnicy dębowej (rzadkiego chrząszcza) stanowią jedyne środowisko życia.

Zachęcamy uczniów do stworzenia prac pokazujących jak ważną rolę odgrywają stare dziuplaste drzewa w życiu wielu organizmów bytujących na terenie Puszczy Kozienickiej.

Konkurs "Moje spotkania z Puszczą"