Eliminacje miejskie konkursów recytatorskich

Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach zaprasza dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież szkół średnich i dorosłych do udziału w eliminacjach miejskich:

• 67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
  • XXXIX Mały Konkurs Recytatorski
  • 45. Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”

Eliminacje miejskie odbędą się 24 marca 2022 roku o godz 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach przy ul. Zakładowa 5.

Od kilkudziesięciu już lat możemy poszczycić się współorganizacją konkursów, których głównym organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej z siedzibą w Radomiu. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie eliminacji miejskich.

67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski realizowany jest w cały kraju już od 67 lat. Skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz dorosłych.

Naczelną ideę programową wywodzimy z uchwały Sejmu R.P. o ustanowieniu roku 2022 ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO. Wierzymy, że apel (bo przecież nie nakaz) skierowany do uczestników OKR zachęci ich do sięgnięcia  po dzieła niezmiennie zaliczane do  największych dokonań polskiej literatury. To dlatego regulamin otwieramy szkicem Prof. Krzysztofa Mrowcewicza, który można by zatytułować: dajmy szansę Romantyzmowi.

Prowadzony będzie w formie czterech odrębnych turniejów:

• Turniej recytatorski – repertuar obejmuje trzy utwory w całości lub fragmentach: dwa utwory poetyckie oraz prozę – uczestnik wykonuje prozę i jeden utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
  • Turniej wywiedzione ze słowa – repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów) – dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem); czas występu nie może przekroczyć 7 minut.
  • Turniej teatrów jednego aktora – obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 minut).
  • Turniej poezji śpiewanej – repertuar obejmuje trzy utwory śpiewane i jeden recytowany – uczestnik wykonuje dwa utwory śpiewane, jeden utwór recytowany, przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę; łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut.

XXXIX Mały Konkurs Recytatorski

Mały Konkurs Recytatorski odbywa się w ramach 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Myślą przewodnią Konkursu jest rozbudzanie wrażliwości dziecka na kulturę słowa, piękno języka polskiego i zapoznanie go z najcenniejszymi dziełami literatury polskiej.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat reprezentujące przedszkola, szkoły podstawowe oraz placówki kulturalne.

Każdy uczestnik na każdym etapie Konkursu recytuje 2 wiersze poetów polskich (w całości lub we fragmencie). Czas wykonania nie może przekroczyć 6 minut.

45. Konkurs Recytatorski “Warszawska Syrenka”

Celem konkursu jest propagowanie poezji, literatury, kształtowanie kultury żywego słowa oraz wspieranie aktywności twórczej wśród dzieci i młodzieży.

Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół podstawowych w wieku od 6 do 15 lat.

Klasy 0 – III: jeden utwór (wiersz) – tematyka dowolna. Czas trwania indywidualnych prezentacji nie może przekroczyć 1,5 minuty. Klasy IV – VI i VII – VIII: dwa utwory (dwa wiersze lub jeden wiersz i jeden fragment prozy) – tematyka dowolna. Łączny czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 3 minut. Prosimy o wybieranie do prezentacji utworów o cenionej wartości literackiej, które zostały opublikowane w formie książkowej lub w czasopismach literackich.

Warunkiem udziału jest czytelne wypełnienie karty zgłoszenie, oddzielnie do każdego recytatora (LITERY DRUKOWANE) oraz  klauzuli informacyjnej RODO. Wypełnione zgłoszenie należy dostarczyć do biura MOK (ul. Radomska 1) lub przesłać na adres e-mail: anna.kiraga@mok.pionki.pl w nieprzekraczalnym terminie do 18 marca 2022 roku.

Eliminacje miejskie konkursów recytatorskich