Za nami XXIV Dzień Ziemi

W sobotę, 22 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbył się XXIV Dzień Ziemi. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych trochę starszych.

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się spektaklem ekologicznym „Muzyczne Z.O.O.” w wykonaniu aktorów z Teatru Katarynka. Spektakl był musicalową historią opowiadającą o rodzącej się przyjaźni między małpką Eli i słonikiem Trąbonikiem. Celem spektaklu było pokazanie, że trudności pokonuje się wspólnymi siłami.

Za nami XXIV Dzień Ziemi

Podczas XXIV Dnia Ziemi poznaliśmy laureatów konkursu „ECO- kreacja”, którego celem było: propagowanie działań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, popularyzowanie dobrych nawyków dbałości o czystość w swoim mieście i najbliższym otoczeniu, zwiększenia wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów, uświadomienie jak bardzo istotny jest problem segregacji odpadów oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.

Jury oceniając prace konkursowe wzięło pod uwagę bogactwo wykorzystania surowców wtórnych, pomysłowość oraz estetykę pracy.

Jury w składzie:

 • Agata Chmielewska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach
 • Aleksandra Kołacz – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
 • Anna Kiraga – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach

przyznało nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom w następujących kategoriach wiekowych:

I kategoria wiekowa 7 – 9 lat

 • I miejsce – Amelia Sobol
 • II miejsce – Dominik Solecki
 • III miejsce – Sandra Miękus

Za nami XXIV Dzień Ziemi

II kategoria wiekowa 10 – 12 lat

 • I miejsce – Nikodem Maciąg
 • II miejsce – Oliwia Olejarz
 • III miejsce – Alicja Skomra
 • Wyróżnienie – Witold Oleszkiewicz
 • Wyróżnienie – Zuzanna Rudnicka

Za nami XXIV Dzień Ziemi

III kategoria wiekowa 13 – 14 lat

 • I miejsce – Tamara Roterstejn
 • II miejsce – Agata Grzęda
 • III miejsce – Zofia Chamerska

Za nami XXIV Dzień Ziemi

W trakcie wydarzenia można było skorzystać z uliczki ekologicznej. Jak co roku Nadleśnictwo Kozienice wręczało wszystkim zainteresowanym darmowe sadzonki drzew oraz udzielano informacji, w jaki sposób opiekować się drzewkami. Do konkursów i warsztatów ekologicznych dzieci i młodzież zaprosił Kozienicki Park Krajobrazowy. Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach zaprosił dzieci na warsztaty plastyczne. Przy stoisku Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach  dzieci miały okazję pomalować twarze stając się sympatycznymi zwierzątkami lub super bohaterami. Przybyli goście mieli również okazję skosztować wegetariańskiej zupy z soczewicy oraz słodkich babeczek.

Za nami XXIV Dzień Ziemi

Pierwszy koncert wykonał zespół ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pionkach, który powstał podczas I Warsztatów Zimowych w 2021 roku z inicjatywy samych uczniów, Dzięki panu dyrektorowi Zdzisławowi Włodarskiemu, poza codziennym kształceniem w kierunku muzyki klasycznej, młodzi artyści w ramach fakultatywnych zajęć, mogą rozwijać swoją dodatkową pasję, poznając i wykonując popularne piosenki muzyki rozrywkowej i popowej. Grupę prowadzi p. Michał Wadowski – nauczyciel, dyrygent orkiestry dętej w Szkole Muzycznej w Pionkach, gdzie zespół prezentuje jego aranżacje.

Za nami XXIV Dzień Ziemi

Następnie odbył się koncert zespołu muzycznego „K&K”, a mianowicie duet dwóch Kamilów,  których łączy wspólna pasja do muzyki a zwłaszcza do śpiewania. Na co dzień zaangażowani, również w inne projekty muzyczno wokalne. Podczas koncertu duet zaprezentował hity muzyki rozrywkowej.

Za nami XXIV Dzień Ziemi

Na zakończenie wystąpiła Orkiestra Dęta Boni Angeli przy Parafii pw. Św. Mikołaja w Jedlni, która powstała w 2008r z inicjatywy ks. Proboszcza Janusza Smerdy fundatora pierwszych instrumentów oraz Stowarzyszenia Jedlnia. Jest młodzieżowym zespołem muzyków z Jedlni i okolicznych miejscowości w Gminie Pionki. Jej istnienie to alternatywa możliwości realizacji swoich pasji dla dzieci i młodzieży interesujących się muzyką zarówno z Jedlni jak i pobliskich miejscowości. Obecnie działa pod batutą pana Tomasza Chwalińskiego.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Powiatu Radomskiego.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach

Partnerzy: Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kozienice, Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach.

Zdjęcia

Najnowsze