Pszczelarstwo – wykład

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pionkach Miejskiego Ośrodka Kultury zorganizował wykład dotyczący życia pszczół.
Wykład odbył się 23 października 2019 roku w kawiarni CieKawa. Zorganizowane wydarzenie miało na celu przede wszystkim przybliżenie kwestii życia i funkcjonowania społeczności pszczół, a wszystkie te informacje uzyskane zostały dzięki Stowarzyszeniu Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej.

Zgromadzeni słuchacze UTWwP mieli okazję dowiedzieć się, że pszczoły wcale nie zapadają w sen zimowy, ponieważ są stworzeniami ciepłolubnymi. Prowadzący wytłumaczyła gościom, iż w okresie zimowym owady te są mniej aktywne i tworzą tak zwany kłąb zimowy, aby w okresach szczególnie zimnych straty ciepła były jak najmniejsze.

W czasie wykładu opowiadano również o budowie pszczoły miodnej,
o tym jak długo jest w stanie przeżyć, jak jej budowa wpływa na życie codzienne. Słuchacze dowiedzieli się, że przeciętna pszczoła miodna żyje około 40 dni, że jej ciało pokrywa stwardniały oskórek.
Podczas spotkania poruszono również temat hierarchii jaka panuje w ulu. Była mowa o tym, że królowa pszczół może być tylko jedna i jest nią samica, która posiada wykształcone narządy rodne. Robotnice natomiast zajmują się zbieraniem pyłku lub pilnowaniem społeczności.

To ciekawe wydarzenie pozwoliło słuchaczom całkowicie niezwiązanym
z pszczelarstwem na poznanie chociaż w minimalnym zakresie życia
i społeczności pszczół. Może z takiego spotkania zrodzi się w którymś
z uczestników nowa pasja?