Wianki rzuciły do falującej wody – JUBILEUSZOWE SOBÓTKI

Nad Stawem Górnym w Pionkach w sobotę (23.06.2018 r.) odbyły
się jubileuszowe XX już “Sobótki, Janki, Wianki” organizowane
przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionach.
“Sobótki” zwyczajowo rozpoczęły się od rozpalenia ogniska dokonała tego Zastępca Burmistrza Miasta Pionki Jolanta Sarnecka – Buczek oraz Przewodniczący Rady Miasta Pionki Zbigniew Belowski.

Podczas trwania całej imprezy przygrywał i do tańca zapraszał lokalny zespół “Sami Swoi”. Na scenie pojawili się również seniorzy z Klubu “Barwy Życia”, którzy tradycyjnie zaśpiewali pieśni odnoszące się do popularnej kupalnocki. Przed publiczności zaprezentował się również Józef Ornat, który przedstawił swoje fraszki i ballady związane tematycznie z Nocą Świętojańską i naszym miastem.
Jedną z głównych atrakcji było szukanie kwiatu paproci.  W tym roku trzy kilkuosobowe zespoły miały nie łatwe zadanie, gdyż trasa liczyła nieco ponad pięć kilometrów. Jednak wszystkim udało się znaleźć ten magiczny kwiat.
Nie zabrakło również konkursu na najpiękniej zapleciony wianek,
który później został wrzucony o wody. “Sobótki” nie mogły się odbyć
bez konkursu skakania przez ognisko.
Późnym wieczorem widowiskowy pokaz dali członkowie chorzowskiego teatru ognia “Nam-Tara”. W niemalże całkowitych ciemnościach mogliśmy zobaczyć jeden z najlepszych, najbardziej efektownych popisów ogniowych, gdzie ogień był całkowicie  podporządkowany człowiekowi.