Debata na temat stanu wojennego

13 grudnia 2019 r. o godz. 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyła się debata z młodzieżą szkolną, na temat 38 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz następstw “Okrągłego Stołu”.
Pomysłodawcą debaty był Pan Krzysztof Szewczyk – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu. W spotkaniu uczestniczyli również wyjątkowi gości, a mianowicie Pan Jan Rejczak –
doktor nauk technicznych, wykładowca w Wyższej Szkole Inżynierskiej, internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, 1997 – 2001 poseł na sejm RP z listy AWS, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2011)
i Krzyżem Wolności i Solidarności (2012)
. Pan Krzysztof Bińkowski – internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, działacz “Solidarności”, w
ostatnich latach aktywny członek wielu stowarzyszeń
i organizacji krzewiących idee patriotyczne, za swoją działalność na rzecz niepodległej Polski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Podczas spotkania głos zabrał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury
w Pionkach Pan Ryszard Dybiński, który przywitał przybyłych uczniów
oraz wyjątkowych gości debaty, następnie głos zabrał Starosta Radomski
Pan Waldemar Trelka, który podkreślił potrzebę organizowania spotkań młodzieży z żywimy świadkami historii.

Podczas debaty Panowie: Krzysztof Szewczyk, Jan Rejczak oraz Krzysztof Bińkowski podjęli się próby obalenia teorii na temat wprowadzenia stanu wojennego  w Polsce w 1981 roku oraz odpowiadali o skutkach “Okrągłego Stołu” w 1989 roku. Panowie opowiedzieli o swoich przeżyciach z tego właśnie okresu, jak również o ich skutkach w ich życiu w późniejszych latach. Głos zabrał również radny powiatowy Pan Marek Janeczek, który przedstawił swoje przeżycia z tego okresu historycznego.
W debacie uczestniczyła młodzież z całego powiatu radomskiego,
a mianowicie uczniowie z: Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Pionkach, Liceum Ogólnokształcące w Iłży.

Debata została również urozmaicona utworami patriotycznymi wykonanymi przez uczniów i nauczycieli pionkowskich szkół. Dziękujemy za występ: Zespołowi Folklaski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pionkach
pod opieką Pani Moniki Płachty – Ruby, Weronice Krystkowiak uczennica
z LO w Pionkach za wykonanie utworu pt. “MURY” autorstwa BARD “Solidarności” Jacek Kaczmarski, Panu Mariuszowi Wrochnie nauczyciel
CKZiU w Pionkach wykonaniu utworu pt. “Miejcie nadzieję” z repertuaru Jacka Wójcickiego przy akompaniamencie Nikodema Woźniaka ucznia